Warunki uzyskania uprawnień na wózek widłowy

Warunki uzyskania uprawnień na wózek widłowy

Sytuacja na rynku pracy w obecnych czasach jest niestabilna, jednak pracownicy z konkretnym fachem zawsze mogą czuć się pewni. Dlatego warto ciągle podwyższać swoje kwalifikacje. Ciekawą opcją jest kurs na uprawnienia do obsługi wózków widłowych. Każdy, kto choć raz odwiedził jakikolwiek magazyn, centrum handlowe czy halę produkcyjną spotkał się z takim urządzeniem. Aby móc pracować jako operator wózka widłowego niezbędne jest posiadanie uprawnień. Dzięki nim możemy stać się cenionym pracownikiem dla naszego obecnego bądź przyszłego pracodawcy.

Korzyści ze zdobycia uprawnień?

Jest to przede wszystkim podniesienie swoich kompetencji, które pomogą nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co znaczy, że możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień zwykle nie przekracza tygodnia. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znaczącym wzrostem zarobków i standardu życia.

W jaki sposób uzyskać uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić wyłącznie osoba, która przeszła kurs i zaliczyła specjalny egzamin państwowy. Zarówno kurs, jak i test składają się z praktyki oraz teorii. Egzamin teoretyczny ma na celu sprawdzenie wiedzy dotyczącej budowy wózka, a praktyczny – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem i go obsługiwać.

Chcąc podejść do egzaminu, musimy spełnić parę prostych wymagań:

  • Mieć ukończone 18 lat
  • Posiadać świadectwo zakończenia kursu
  • Pozwolenie pracodawcy
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym

Kategorie uprawnień

Mamy 3 rodzaje uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO  jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez ograniczeń w wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
  • IWJO zezwala na obsługę wózka o dowolnym napędzie oraz udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu i te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z niższej kategorii.

Ile trzeba wydać, aby zdobyć uprawnienia?

Zdobycie takich uprawnień mieści w granicach od 500 do 1000 zł.  Oczywiście konkretna kwota jest uzależniona od rodzaju uprawnienia, które chcemy zdobyć.  Aby nieco zminimalizować koszty, dobrze byłoby się zorientować, czy nie udałoby się uzyskać jakiegoś dofinansowania od szefa lub z innych źródeł. Gdy mamy doświadczenie w tego rodzaju pracy, a chcemy tylko zdobyć certyfikat, to nie ma  potrzeby uczestniczyć w kursie. Wystarczy przystąpić do egzaminu państwowego, który potwierdzi nasze umiejętności. Koszty w tym przypadku wynoszą:

  • opłata egzaminacyjna  212,34 zł (w 2022 r.) 
  • badania psychotechniczne ok. 150 zł
  • badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok. 120 zł

Decydując się na rozpoczęcie szkolenia, warto zainwestować nieco więcej czasu i pieniędzy, aby uzyskać prawo do obsługi wszystkich maszyn. To nie tylko stwarza nam lepsze perspektywy zawodowe i zarobkowe, ale też wzmacnia naszą pozycję w oczach pracodawcy.

Informacje
Kategoria: Edukacja i nauka
Dodany przez użytkownika: Szczepan Janik
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Szczepan Janik
Warunki uzyskania uprawnień na wózek widłowy
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Edukacja i nauka

Brak artykułów

Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz