Jakie ekologiczne nawozy warto wybrać?
Dzisiejszy świat sprawia, że wszelkie produkty wolimy kupować gotowe, a nie sporządzać je samemu. Tak samo wygląda korzystanie z nawozów, które dostępne są w każdym większym sklepie. Z pewnością są to preparaty warte uwagi, z których warto skorzystać, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu w życiu codziennym. Gwarantują one pozytywny efekt widoczny na naszych roślinach. Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę aktualne trendy ekologiczne, należałoby zastanowić się, czy możemy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu z pewnością będzie wymagało od nas sporo wkładu. Czy przyniesie dodatkowo określone korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, bowiem bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak urokliwe.
Jakie wyróżniamy typy nawozów naturalnych?
Wyróżniamy kilka fundamentalnych rodzajów nawozów organicznych, a wśród nich są:
- Kompost – jeżeli mamy na działce kompostownik, to można rzec, że większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj wszelkie resztki organiczne, jakie wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj rozmaite skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty oraz pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po kilku tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, ażeby pomieszać materiał.
- Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i wartościowym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu i przekopuje, ażeby przeniknął w glebę.
- Popiół – produkt końcowy po spaleniu drewna. Znakomity pod uprawy.
- Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, zazwyczaj stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wkładamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie kilku tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
- Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
- Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
- Słoma – znakomity materiał do nawożenia i ściółkowania.
Najważniejsze zalety stosowania nawozów organicznych
Dzięki wykorzystywaniu nawozów zaopatrujemy podłoże w istotne składniki pokarmowe oraz cenną próchnicę. Wartościowe elementy wnikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie aniżeli gotowe nawozy, mozolniej rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na zagrażające im substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł. Więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw oraz owoców, jakie są bardziej odporne na nawet mocny kompost czy obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą ucierpieć przy przenawożeniu, więc nie jest to wcale takie proste, potrzeba sporo obserwacji i wyczucia, żeby poznać zapotrzebowanie określonych roślin. Nawozy ekologiczne poprawiają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, jakich nie znajdziemy w nawozach sztucznych.
Zasady używania nawozów organicznych i ekologicznych
Jak nadmieniono wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym dojrzewa oraz potrzebuje innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy przypilnować, aby każda dostała tyle pokarmu, ile potrzebuje, albowiem nadwyżka nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki sprawia, że roślina wykazuje rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.
Najczęstsze błędy w nawożeniu roślin to między innymi niedbałość, która skutkuje zbyt dużą ilością nawozu oraz złym jego rozłożeniem. Przede wszystkim widoczne to jest na roślinach, które zostają przygniecione i nie mają szansy odpowiednio pobierać energii z otoczenia. Oprócz tego musisz wiedzieć, że najlepszy miesiąc na nawożenie to lipiec, kiedy jest jeszcze wiele miesięcy do chłodnego okresu czasu.
Komentarze
Filip Kaczmarek
Fajnie jest poczytać na te tematy. Naprawdę jest wiele wspaniałych alternatyw, które w żaden sposób nie szkodzą środowisku.