Czy uprawianie w Polsce survivalu jest dozwolone? Tak, ale na wytyczonych obszarach.
W przeciwieństwie do narzędzi wykorzystywanych w survivalu, przygotowując się do wyprawy bushcraftowej nie trzeba korzystać z tak specjalistycznego sprzętu. Kuchenkę można wykonać samemu np. z puszki po kociej karmie, a namiot zrobić z płachty budowlanej. Narzędzia, które przydadzą się w lesie, to mata izolacyjna lub hamak i śpiwór w celu zapewnienia sobie ciepła.
Niezbędna będzie też latarka, najlepiej czołowa, która zapewni swobodę ruchów. Dobrze jest mieć również kubek turystyczny, w którym szybko zagotujemy wodę. Na rynku dostępnych jest oczywiście wiele gotowych zestawów survivalowych, co kto woli.
Co to jest survival?
Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, która polega między innymi na sprawnym funkcjonowaniu w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych wygód w postaci bieżącej wody i prądu. Bardzo często osoby mocno zafascynowane survivalem rezygnują z zadaszonego noclegu na rzecz namiotów czy też stworzonych własnoręcznie szałasów.
Jakie są problemy prawne związane z uprawianiem survivalu?
Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, w tym Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na ich terenie do minimum. Nocowanie i zajmowanie konkretnego obszaru było fatalnie postrzegane i wręcz uznawane za nielegalne. Jednak środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu i bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym działaniom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wyznaczone są określone lokalizacje, w których legalnie można praktykować techniki szkoły przetrwania.
Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój to dobre lokalizacje na survival?
Osoby zainteresowane odpoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk i okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To w tych okolicach znajduje się jeden z terenów wyznaczonych do uprawiania survivalu i bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.
Gorzów Wielkopolski i Nadleśnictwo Lubsko miejscem na survival
Jeżeli interesują Cię dużo bardziej tereny nizinne, doskonałym przykładem odpowiedniego wykorzystania przestrzeni do uprawiania survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i dobra infrastruktura parkingowa. Tym szczycą się tamte okolice.
Elbląg i Stegna dla osób, które lubią morskie klimaty
Niezwykle interesującą lokalizacją są również tereny blisko Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam atrakcyjne miejsca do praktykowania survivalu. Najwięcej obszarów znajduje się w okolicach miejscowości Stegna i położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat przyciąga wielu. W okresie letnim jest to niesłychanie popularny kierunek do uprawiania survivalu i bushcraftu.
Swój pobyt w lecie należy zgłosić do nadleśnictwa
Od początku maja 2021 roku wprowadzono program „Zanocuj w lesie". Umożliwia on legalne biwakowanie pod gwiazdami, ale na pewnych warunkach. Przede wszystkim zamiar spędzenia nocy w głuszy należy zgłosić odpowiedniemu nadleśnictwu, ale można to zrobić, wysyłając maila. Cała akcja wspiera nowe hobby, jakim jest survival i bushcraft.
Na stronach nadleśnictw znajdują się informacje dotyczące planowanego nocowania w lesie. Zawierają one bardzo proste zasady, opierające się na zaplanowaniu pobytu w lesie, zanocowaniu w nim i zabraniu ze sobą wszystkiego po takim wypoczynku. Jest to niewątpliwie wyjście naprzeciw grupom zrzeszającym osoby uprawiające survival i bushcraft, ale również zadbanie o bezpieczeństwo lasu i osób w nim przebywających.
Komentarze
Filip Kaczmarek
Wypady survivalowe nad morze to złotoo, tym bardziej latem.